logo fb blue  social flickr button  Youtube

Είστε εδώ:Νέα & Ειδήσεις»Άρης Νίκαιας-Διαγόρας Δρυοπιδέων 86-82 (κ.α. 71-71)
Δευτέρα, 08 Μαΐου 2017 09:25

Άρης Νίκαιας-Διαγόρας Δρυοπιδέων 86-82 (κ.α. 71-71)

Νίκη που ισοδυναμεί (μαθηματικά) με παραμονή στην Γ' εθνική πέτυχε χθες στο κλειστό του Πλάτωνα η ανδρική ομάδα του συλλόγου μας επί του πρωτοπόρου Διαγόρα Δρυοπιδέων, στην παράταση με 86-82 (κ.α. 71-71). Η νίκη αυτή βάζει τέλος στην αγωνία που είχε συσσωρευτεί τον τελευταίο καιρό σχετικά με την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία και δημιουργεί τις προϋποθέσεις ώστε να ξεκινήσει πλέον ο σχεδιασμός για τη νέα χρονιά.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν, στο α' δεκάλεπτο, τον πλήρη έλεγχο κυρίως λόγω της μεγάλης ευστοχίας των παικτών του Αιγάλεω σε συνδυασμό με το μουδιασμένο ξεκίνημα του Άρη. Από την δεύτερη περίοδο όμως και μετά το σκηνικό άλλαξε με την ομάδα μας να ανεβάζει συνεχώς στροφές και να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (το οποίο έφτασε και σε διψήφια νούμερα) μέχρι τα τελευταία λεπτά του κανονικού αγώνα σημείο κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας επιθετικά αλλά και εκμεταλλευόμενοι τρία διαδοχικά επιθετικά λάθη των παικτών του Άρη βρέθηκαν να προηγούνται με 69-71 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στο σημείο εκείνο το σκηνικό του αγώνα έμοιαζε να θυμίζει εκείνο της προηγούμενης Κυριακής με τον Λοκρό στην Αταλάντη αλλά με τον Κόλλια να εκτελεί εύστοχα αυτή τη φορά δύο ελεύθερες βολές να στέλνει τελικά τις δύο ομάδες στο extra πεντάλεπτο.

Η παράταση που εξελίχθηκε σε ματς για γερά νεύρα έφερε τη νίκη στην ομάδα που έδειξε να τη θέλει περισσότερο και αυτή ήταν η ομάδα του Άρη Νίκαιας που οι παίκτες της φάνηκαν πιο ψύχραιμοι όποτε αυτό χρειάστηκε.

Σε κάθε περίπτωση πλέον και μετά τη χθεσινή επιτυχία επί ενός αναμφίβολα πολύ δυνατού αντιπάλου φαίνεται να πλησιάζει προς το τέλος χωρίς απώλειες μια αρκετά "περίεργη" χρονιά για την ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 12-14, 38-32, 54-50, 71-71 (κ.α.), 86-82

Διαιτητές: Καλογριάς, Μαυρέλης

Τους πόντους των ομάδων πέτυχαν οι:

Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Γεωργουσόπουλος, Καρβούνης 9(1), Σκιαθίτης, Θαλασσινός 14(2), Αγγελίδης, Γαλίτης 2, Κόλλιας 15, Στέφος 8, Αντωνούσος 6(1), Καρυπίδης 32(2).

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Παπαποστόλου 1, Ζακυνθινός 12(1), Καραλής 12(1), Διαμαντόπουλος 3(1), Καράμπαμπας 7(1), Μαυροειδάκος 17, Καρασταμάτης 5(1), Παπαδολιάς 9, Εμίρης 4, Ντιφαντής 12.

Αποτελέσματα 24ης αγωνιστικής

OΦΗ - Λοκρός Αταλάντης 80-76
Πανναξιακός - Σαντορίνη 86-83
Άρης Νικαίας - Διαγοράς Δρυοπιδέων 86-81 (κ.α. 71-71)

ΟΦΗ και Προμηθέας Χαλανδρίου έχουν ξεκινήσει από -1

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής (14/5/2017)

Κάρτες Διαρκείας 2016-2017

Οι Κάρτες Διαρκείας για τη φετινή χρονιά θα έχουν ενιαία τιμή (ανεξαρτήτως θέσης) και θα κοστίζουν 10€

Οι εντός έδρας αγώνες θα διεξάγονται Κυριακές στις 5.00 το απόγευμα.

Πληροφορίες στο τηλέφωνο 6947 256002 (κ. Μωυσιάδης)